Nasvet glede oblačin od same Sophie
Zima prihaja in vreme postaja vse hladnejše, zato moramo oblačila za naše otroke temu ustrezno prilagoditi. V takšnem delu leta lahko zunanje temperature znatno nihajo od dneva do dneva in celo skozi sam dan. Torej vedno preverite kakšna temperature je zunaj, tik preden se odpravite ven.
Ker se novorojenčki ne morejo prosto gibati v svojih košarah, morate s seboj vedno nositi dodatno odejo. Otroški voziček vedno pokrijte z materialom, ki diha – dobro deluje tudi kot njegova zavesa. Najboljše mesto, kjer lahko preverite ali je z vašim dojenčkom vse v redu in če mu je dovolj toplo, je njihov vrat. Nosek, rokice in nogice so lahko nekoliko hladnejše zaradi njihove še nepopolne cirkulacije. Če je vrat topel, potem je vaš dojenček v normalnem stanju. Ne pozabite zamenjati pleničk vedno preden zapustite dom, saj mokre pleničke ohladijo vašega malčka in mu bo zato po nepotrebnem mraz. Enako velja pri otrocih vseh starosti, ki še vedno uporabljajo pleničke. Najboljši način, da bo vašemu otroku toplo in udobno so zagotovo večplastna oblačila. Izberite takšna oblačila, ki zadržujejo znoj in vlago odbijajo stran od kože. Na primer svila in volna sta materiala, ki omogočata razpršitev vlage na zunanje plasti.
Naslednja plast mora biti ohlapna in udobna, da se lahko zrak pod njo prosto giblje. Namen tega sloja oblačil je izolacija in nadaljevanje prenosa vlage stran on notranjih plasti. V mrzlih razmerah je izbor volne za sredinski sloj dobra odločitev. V kolikor je to potrebno, lahko vašemu malčku oblečete več plasti primernih za ta srednji nivo, da mu bo dovolj toplo.
Vrhnji sloj oblačil ščiti otroka pred vetrom in vlago. Materiali morajo dihati, biti odporni na vodo in omogočati brezskrbno gibanje otroka na prostem, brez skrbi, da bodo njegova oblačila hladna in vlažna. Izbor pravih čevljev in rokavic je tudi pomembno. Ključno je vzdrževati suhe prstke na rokah in nogah, zato morajo biti čevlji in rokavičke pravtako odporni na vlago. V kolikor je to potrebno, jim lahko oblečete dodaten par volnenih nogavičk ali rokavičk, pod vrhnjim, glavnim parom.
Zelo pomembno je zaščititi glavo, ušeska in vrat vašega otroka pred vetrom in mrazom. Prepričajte se, da vaš izbor pokrivala ne bo povzročal draženja kože.
Z večplastnimi oblačili, se lahko lažje prilagodite, ko na primer pridete v kakšno trgovino ipd. Nikoli ne pozabite, da ima vsak otrok svoj individualni sistem termoregulacije, ki se razvija postopoma. Prav zaradi tega je pomembno, da preverite temperature njegovega vratu, ter ko nekoliko zraste tudi njegove rokice in nogice, saj se boste tako sproti učili izbrati prava oblačila zanj.
Nasvet glede bolečin v trebuhu
“Svojego dvomesečnega sina sem dojila ter bila na začetku nekoliko negotova, ko je po obroku postajal čemeren. Sprva sem mislila, da je to naravno, saj je bila to ena izmed prvih stvari, ki jo je njegov želodček dobil v svojem življenju – torej vse je bilo tako novo. Toda kasneje sem začela opazovati svoje prehranjevanje – če se morda tam skriva razlog za njegov razdražljiv želodček. Po prenehanju uživanja kave, čebule in pekoče hrane, se je njegovo stanje močno izboljšalo. Nevem ali je bilo krivo le eno ali vse od naštetega, toda k kavi se bom vrnila, ko bo zrastel. Utrujenost me daje tako ali tako . Pomagalo mu je tudi, da sem ga vsakič, ko ga je zabolelo, vzela k sebi v svoje naročje in ga položila na svoja ramena, tako da je bil njegov želodček naslonjen na moje rame. Nekako nagnjen čez njo. Pritisk mojega ramena na njegov želodček je nekako olajšal bolečino, saj je bil vedno dokaj srečen v tem položaju. Skoraj enak učinek sem dosegla, ko sem ga položila na svoje koleno. Pri tem nikakor ne pozabite podpirati njegovo glavico.“
Preživljanje kvalitetnega časa - doma
“Sami nismo deležni dovolj podpore, ki bi nam prišla še kako prav pri vzgoji naših otrok. Zato sem pogosto utrujena od tekanja po hiši za tremi otroci (2, 4 in 5 let). Toda obljubila sva drug drugemu, da bova poskusili narediti majhne stvari, ki bodo izboljšale naš vsakdanjik. Moj mož mi še vedno odpira vrata. Jaz mu še vedno dam vedeti, da ga občudujem kako dober mož je, medtem ko mi pomaga pri drobnih stvareh – me preseneti z masažo stopal, ko otroci zaspijo. So to res drobne stvari? Mislim, da lahko temu rečemo kar reševalec našega življenja.“
Razmišljati in načrtovati
“Odkar imam otroke, sem bolj osredotočen na opravljanje različnih stvari hkrati. Če se odpravim v trgovino, vedno razmislim, kaj vse lahko kupim še za nekoliko v naprej. Preden sem imel otroke sem vedno kupoval stvari za danes ali največ en dan v naprej. Sedaj imam dovolj zaloge toaletnega papirja in mleka, da nam ni potrebno delati enakih stvari milijonkrat tedensko. Moj moto: Medtem ko sem že tukaj, zakaj ne bi naredil še kaj dodatno!“
Nevarnost otroka v postelji
“Naš dojenček spi v najini postelji, med mano in mojim možem. Po branju zgodb kako so otročki umrli v postelji, se počutiva preveč grozno. Kaj če se v spanju obrnem in naslonim na najino princesko, pa tega sploh ne začutim. Ta problem smo rešili s postavitvijo najinih vzglavnikov nižje od njenega. Tako da najini prsti na nogah praktično gledajo izven postelje. Toda v primeru, ko se eden od naju v spanju prevrača, se lahko dotika le njene odeje – čutimo le majhne prstke, ki se zaletavajo v naše nosove.“
Pogovor! Pogovor! Pogovor!
“Najboljši nasvet novopečenim staršem – kot tudi starejšim parom – je spodbujati medsebojen pogovor o vseh težavah tega sveta. Če boste ostali skupaj za vedno, boste morali eventuelno govoriti o prav vsemu. Zakaj ne bi začeli nemudoma. Toda vljudno. Ne gre se za to, kaj rečemo, toda na kakšen način rečemo. V kolikor imate zmožnost empatije, boste razumeli drug drugega. In naučila sem se izogibati besedam kot so “Ti vedno…“, sedaj uporabljam “Čutim, da…“. Izkazalo se je kot odlično. Moj mož se ne počuti več, da mu nenehno ukazujem. “
Skrivnostna sporočilca
“Običajno sem pisala sporočilca na listke, ko sva bila z možem še svež par. Skrila sem mu jih v njegovo denarnico, med njegove knjige, v njegove čevlje, v žepe njegovih oblačil. Sporočilo je bilo običajno povsem preprosto: Ljubim te, Le kako bi lahko živela brez tebe, Živjo – upam, da si dobro. In koliko časa potrebuješ za to? Nič več kot 30 sekund. Tega ne delam več, toda obljubim, da bom obnovila navado. In to že jutri!“